Gmina Dziwnów

Logo dziwnow

Gmina Dziwnów położona jest w północno – zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Ciekawie umiejscowiona, pomiędzy trzema akwenami wodnymi: Morzem Bałtyckim od północy, Zalewem Kamieńskim/Wrzosowskim od południa oraz cieśniną Dziwna łączącą Bałtyk z zalewem, stanowi prawdziwą gratkę dla żeglarzy i miłośników sportów wodnych. Od strony lądowej otoczona lasami, swoim zachodnim krańcem sąsiadując z obszarem Wolińskiego Parku Narodowego, stwarza niemal idealne warunki dla poszukujących aktywnego wypoczynku i zdrowotnych, nadmorskich spacerów. Takie usytuowanie, to także magnes dla inwestorów, bowiem rozbudowana w ostatnich latach infrastruktura (drogowa, wodociągowa, portowa), wysokie miejsca w rankingach inwestycyjnych czy coraz wyższy komfort życia mieszkańców, tworzą tutaj bardzo solidny fundament dla rozwoju biznesu.

Przeszło 3790 ha, które stanowią obszar gminy, zamieszkuje ponad 4000 mieszkańców, a długość linii brzegowej, która wyznacza północną granicę lądową, wynosi blisko 18 kilometrów. W skład gminy Dziwnów wchodzą cztery miejscowości: Dziwnów, który w styczniu 2004 roku uzyskał prawa miejskie, Dziwnówek, Międzywodzie oraz Łukęcin. Każda z nich położna jest nad morzem, dysponując jednocześnie rozbudowaną i zróżnicowaną bazą noclegową. Od roku 2006 Komisja Europejska nieprzerwanie kwalifikuje plaże miejscowości gminy Dziwnów do grupy kąpielisk spełniających najwyższe standardy sanitarne.
Warto przy tym zaznaczyć, iż gminne plaże należą do jednych z najszerszych na bałtyckim wybrzeżu, a do tego temperatura morza w ich rejonie, ze względu na korzystne warunki wietrzne (i prądy morskie), należy do najwyższych wśród bałtyckich kąpielisk. Gminne miejscowości poza typowo turystycznymi walorami, posiadają jeszcze te, które dotyczą bezpośrednio zdrowia.
Charakteryzując się typowo uzdrowiskowymi warunkami, m. in. dzięki dużej (nawet jak na nadmorskie warunki) zawartości jodu w powietrzu, wypoczynkiem tutaj można wspomagać leczenie chorób o podłożu kardiologicznym i dróg oddechowych.

Droga

Gmina może się też pochwalić szeregiem bardzo komfortowych obiektów wypoczynkowych i noclegowych, zadbanymi i oferującymi wysoki standard polami biwakowymi, a do tego sporą bazą kwater prywatnych. Bez wątpienia, każdy będzie mógł znaleźć tutaj miejsce dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb.

Poza słonecznymi plażami czy ciepłym morzem, na turystów czekają także zadbane parki i lasy, w których znajdują się m.in. malowniczo usytuowane trasy biegowe. Szczególnie godny polecenia w tym kontekście jest użytek ekologiczny „Martwa Dziwna”, będący dawnym naturalnym ujściem cieśniny Dziwna do Bałtyku. To przepiękna, pełna zieleni i ciszy okolica, w której poza jeziorem, znajduje się wiele prawnie chronionych gatunków fauny i flory. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługuje mikołajek nadmorski – przyrodniczy symbol Dziwnowa, który znalazł swoje miejsce w herbie gminy. Przez tę okolicę prowadzi dodatkowo ścieżka rowerowa oraz piesza. Tym zaś, którzy poszukują nieco bardziej złożonych (i głośniejszych) atrakcji, gmina proponuje w sezonie letnim szereg imprez o bardzo zróżnicowanej tematyce i profilu. Są to koncerty, różnego rodzaju zabawy, gry, weekendy tematyczne czy cykl zawodów sportowych, w których udział może wziąć każdy zainteresowany.

Sonnenuntergang am Strand

Poza mikołajkiem nadmorskim do grona gminnych symboli z pewnością można zaliczyć most zwodzony – jeden z nielicznych tego typu obiektów w Europie. W ostatnich latach przebudowany i gruntownie zmodernizowany, stanowi nie tylko kluczową w rejonie przeprawę. Jest to bez wątpienia wizytówka Dziwnowa, która rokrocznie przyciąga do gminy bardzo wielu turystów.

Będąc w Dziwnowie warto także wybrać się w rejs po morzu i zalewie statkami wycieczkowymi, zbudowanymi na wzór jednostek pirackich. Taki rejs to niezapomniane przeżycie szczególnie dla dzieci, które w otoczeniu złożonej z piratów załogi, mogą doświadczyć swoich pierwszych morskich przeżyć. Rejsy tymi jednostkami są organizowane także do położonego w południowej części Zalewu Kamieńskiego – Kamienia Pomorskiego. Dzięki temu można zwiedzić najbliższą gminie okolicę, korzystając tylko z wodnej komunikacji. A ta jest bardzo ciekawa, bowiem „zielona otulina” zalewu i mnóstwo żagli na tym akwenie (bardzo popularnym wśród miłośników sportów wodnych) nadaje całości urokliwego charakteru.

Most

W Dziwnowie znajduje się także nowoczesna hala sportowo-widowiskowa, która przez cały rok poza pełnowymiarowymi boiskami do siatkówki, koszykówki czy piłki ręcznej, udostępnia m.in.: solarium, saunę i siłownię. W kompleksie tym znajduje się także hotel sportowy, który położony ledwie kilkadziesiąt metrów od plaży, jest doskonałym miejscem urlopowego zakwaterowania. Tuż obok hali można się przespacerować Aleją Gwiazd Sportu, na której znajdują się postumenty z replikami medali, które odsłonili sławni polscy sportowcy i ludzie związani ze sportowym środowiskiem. Z tym szczególnym w gminie miejscem związana jest najważniejsza i mająca już wieloletnie tradycje impreza – Festiwal Gwiazd Sportu. W czasie jej trwania Dziwnów na kilka dni staje się centrum polskiego sportu. Można tu wówczas spotkać wielu polskich medalistów, przedstawicieli sportowych związków, dziennikarzy i ludzi telewizji. W programie imprezy są koncerty, liczne zabawy, turnieje, gry z udziałem sportowych gwiazd, a także wybory Miss Sportu.

FGS2015_S27

Kolejnym ważnym wydarzeniem w programie gminnych imprez jest Dzień Grecki, podczas którego poza oficjalnymi uroczystościami upamiętniającymi uchodźców greckich przybyłych do Dziwnowa w 1949 r. i leczonych w miejscowym szpitalu wojskowym, organizowane są koncerty muzyki greckiej czy degustacje specjałów greckiej kuchni. Ponadto nie sposób nie kojarzyć Dziwnowa z Neptunaliami – imprezą organizowaną od wielu lat, podczas której oprócz zabaw i koncertów można obejrzeć chrzest morski (chętni mogą wziąć w nim udział). Neptunalia, tradycyjnie już powiązane z Festynem Rybaka (odbywają się w tym samym czasie), otwierają rokrocznie letni cykl wydarzeń artystycznych i sportowych, będąc tym samym oficjalnym początkiem sezonu letniego.

Festyn_0

A ten upływa w gminie pod hasłem „aktywny wypoczynek”. To swoiste gminne credo ma promować nie tylko zdrowy tryb życia, ale też zachęcać do tak ważnego w codziennym funkcjonowaniu, (sportowego) wysiłku fizycznego. Od lat podejmowane są starania, aby formułując założenia strategii promocyjnej, sytuować gminę nie tylko jako wymarzone miejsce letniego (całorocznego) wypoczynku czy region sprzyjający inwestycjom, ale też uwypuklić tzw. sportowy wizerunek. Oznacza to jedno – sport i jego rekreacyjno-masowa odmiana cieszą się specjalnymi względami. Nie zapomina się również o tzw. „wyczynowcach”, bowiem baza sportowa, którą jest od lat z sukcesami rozbudowywana, jest przeznaczona dla każdego adepta sportowego wysiłku.

DSC02290

Co także godne podkreślenia – z racji położenia, obok dyscyplin typowo lądowych, coraz większą popularność zyskują sporty wodne. W ostatnich latach znacząco rozbudowano konieczną do tego infrastrukturę (dwie mariny oraz ośrodek sportów wodnych) i w oparciu o te „żeglarskie bazy” z powodzeniem organizowane są różnego rodzaju regaty (także o randze mistrzostw świata).

Obiekty te, wchodząc jednocześnie w skład Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, dzięki swojemu umiejscowieniu oraz wykonaniu w oparciu o najnowsze trendy architektoniczne i użytkowe, stają się żeglarską wizytówką nie tylko gminy Dziwnów, ale też całego regionu. Dzięki temu też, miasto takie jak Dziwnów, z niemal każdej strony otoczone wodą, staje się atrakcyjne dla żeglarzy lubujących się nie tylko w pływaniu śródlądowym, ale i morskim. A to z kolei otwiera miasto na nową rzeszę turystów, pozwalając tym samym na dalszy rozwój, którego jedną z osi jest właśnie szeroko pojęta turystyka wodna.

Dziwnów,22.07.2014 Mistrzostwa Œwiata w klasie Laser Radial. W mistrzostwach bierze udzia³ 76 ¿eg³arzy. PAP/Marcin Bielecki

Jeśli dodamy do tego coraz większe zainteresowanie młodzieży zgłębianiem żeglarskich tajników i coraz większą frekwencję na organizowanych kursach, to okazuje się, że sport lądowy uzupełnia się ze sportami wodnymi, a przed każdym chętnym do odrobiny zaangażowania, rysują się bardzo szerokie możliwości.

A wszystko dlatego, że gmina stawia na sport, sport w wydaniu masowym i dla każdego. Nie zapomina przy tym, że dobry przykład to obok zawodników tzw. czynnych, także dobra i posiadająca doświadczenie kadra szkoleniowa. Dlatego też w kreowaniu sportowego wizerunku gminy, dużą rolę odgrywa praca z młodzieżą i stworzenie jej jak najlepszych warunków do sportowego rozwoju.

DSC01604

Podsumowując – gmina Dziwnów jest warta odwiedzin. Każda z jej miejscowości charakteryzuje się niepowtarzalnymi walorami, każda też oferuje bardzo zróżnicowaną formułę wypoczynku. Czas tutaj spędzony może obfitować w wiele ciekawych atrakcji, może też sprzyjać wyciszeniu i dalekim od zgiełku spacerom. Można tu żeglować i uczyć się żeglarskiego rzemiosła, można rywalizować sportowo na lądzie i wodzie, można zażywać kąpieli słonecznych i morskich, można wypoczywać w sposób aktywny lub dużo wolniejszy – jednym słowem – zapraszamy, a ster … oczywiście na Dziwnów :-).

Plaza