Idea

Credo naszej gminy to „aktywny wypoczynek”, a co za tym idzie – promocja zdrowego trybu życia. Od lat staramy się w strategii promocyjnej sytuować gminę nie tylko jako wymarzone miejsce letniego (całorocznego) wypoczynku czy region sprzyjający inwestycjom, ale uwypuklamy też tzw. sportowy wizerunek. Oznacza to jedno – sport i jego rekreacyjno-masowa odmiana, cieszą się u nas specjalnymi względami. Nie zapominamy naturalnie o sportowcach wyczynowych.
Baza sportowa, którą z sukcesami od lat rozbudowujemy (i modernizujemy), daje w tym kontekście spore możliwości, a organizowane w jej ramach zgrupowania i obozy sportowe, umożliwiają nam kontakt z nowymi metodami treningowymi. Część z nich staramy się adoptować podczas lekcji wychowania fizycznego, część zaś wdrażać w gminnych klubach i sekcjach sportowych.
Dzięki tym kontaktom udało się nawiązać wiele cennych i sympatycznych relacji, które procentują wieloma ciekawymi projektami oraz przedsięwzięciami.

Powiązanie sportu wyczynowego z rekreacją, przynosi zatem wymierne i bardzo pożądane efekty. Młodzież otrzymuje przykład, który w wielu przypadkach przeradza się w ugruntowany sportowym wysiłkiem tryb życia, a dbałość o kondycję i ruch staje się elementem codziennego funkcjonowania.
Łączymy tym samym przyjemne z pożytecznym, a biorąc pod uwagę fakt, iż zdrowie kształtowane aktywnością fizyczną, jest obecnie mocno promowane, tak skonstruowana wizerunkowa koncepcja znajduje wielu sympatyków. Co także godne podkreślenia – z racji naszego położenia, obok dyscyplin typowo lądowych, coraz popularniejsze stają się sporty wodne.

DSC01606

W ostatnich latach znacząco rozbudowaliśmy konieczną do tego infrastrukturę (dwie mariny, dwie przystanie, ośrodek sportów wodnych) i z powodzeniem organizujemy różnego rodzaju regaty (także o randze mistrzowskiej). Jednak żeglarstwo to nie tylko rywalizacja, to także coraz popularniejszy wypoczynek na wodzie. Jeśli dodamy do tego rosnące zainteresowanie młodzieży zgłębianiem żeglarskich tajników i coraz większą frekwencję na organizowanych kursach, to okazuje się, że sport lądowy uzupełnia się ze sportami wodnymi, a przed każdym chętnym do odrobiny zaangażowania, rysują się bardzo szerokie możliwości.

Podsumowując – stawiamy na sport, sport w wydaniu masowym i dla każdego. Nie zapominamy przy tym, że dobry przykład dają nie tylko zawodnicy „czynni”, ale też doświadczona kadra szkoleniowa. Staramy się to łączyć, wdrażać cykle szkoleniowe, zachęcać do wysiłku każdego, bez względu na wiek. Na tym tle Festiwal Gwiazd Sportu spełnia bardzo ważne zadanie.
W jego czasie można mieć styczność ze sportowcami, trenerami, których osiągnięcia, zdobywane tytuły i medale, zapisały trwały ślad w historii polskiego sportu.
Ich wysiłek i sportowa walka, doświadczenia ze sportowych aren, anegdoty z czasu rywalizacji – to wszystko sprawia, że kontakt z nimi staje się nie tylko bliski, ale też bardziej bezpośredni.

DSC02272

Gama obecnych na tym wydarzeniu sportowców jest bardzo szeroka. Rokrocznie odwiedzają naszą gminę zawodnicy z pierwszych stron gazet, są też Ci, których osiągnięciami mogliśmy się cieszyć w latach minionych. Każdy z nich ma wiele ciekawych doświadczeń, każdy też może o swoich osiągnięciach powiedzieć przez pryzmat szeregu sportowych pojedynków. Ich sportowa droga zachęciła wiele osób do sportowej aktywności, wielu też natchnęła do wyczynowego uprawiania sportu.
W końcu spotkanie ze sportowym idolem to nie tylko uściśnięcie dłoni, autograf, wspólne zdjęcie. To także impuls ku temu, aby spróbować. Zapraszamy :-).

DSC04382