Komunikacja

Nadmorskie położenie Dziwnowa i jego umiejscowienie na ważnych szlakach komunikacyjnych, daje bardzo duże możliwości dojazdowe wszystkim tym, którzy planują tutaj swój pobyt.


Planując podróż samochodem (jadąc od strony Szczecina) zarekomendować można dwa warianty.

Wyjeżdżając ze Szczecina kierujemy się trasą w kierunku Świnoujścia – droga S3 (E65), następnie w Parłowie skręcamy w kierunku Kamienia Pomorskiego – na drogę 107. Kamień Pomorski mijamy obwodnicą i dalej zmierzamy w kierunku Dziwnówka, w którym wjeżdżamy na drogę 102 prowadzącą do Świnoujścia. Na osi drogi 102 jest położona cała gmina Dziwnów, tj. licząc od strony wschodniej Łukęcin, Dziwnówek, Dziwnów i Międzywodzie.

Latem przy dość zatłoczonych drogach, sugerujemy wybrać wariant tzw. turystyczny. Oznacza to, iż jadąc od strony Szczecina, rekomendujemy na tzw. węźle goleniowskim wybrać drogę 111, prowadzącą do Stepnicy, a dalej do Wolina. W Wolinie zaś przejechać przez most i tuż za nim skręcić w kierunku Dziwnowa (Międzywodzia).

Jadąc zaś od strony Kołobrzegu, wybieramy kierunek – Świnoujście, i poruszając się drogą 102 mamy możliwość odwiedzenia każdej z gminnych miejscowości.

Dość popularne są również dojazdy od strony Nowogardu oraz Gryfic, które szczególnie latem, również bywają dość często wybieraną alternatywą.


Planując podróż samolotem, możemy zaproponować dwa warianty dojazdowe:

Z LOTNISKA W GOLENIOWIE
Z LOTNISKA W BERLINIE

Chcąc zaś dojechać od gminy od strony Świnoujścia, proponujemy wybrać jedną z dwóch tras:

Z TERMINALA PROMOWEGO W ŚWINOUJŚCIU

DSC02861

Wszystkim żeglującym (i nie tylko im) podajemy namiary GPS: 54°01’40’’N, 14°45’49’’E. Dotrzeć jachtem do Dziwnowa można od strony morza (wpływając bezpośrednio do cieśniny Dziwna). PORT JACHTOWY znajduje się jeszcze przed mostem, co ma znaczenie dla tych, którzy nie chcą płynąć w kierunku Kamienia Pomorskiego i dalej w kierunku Zalewu Szczecińskiego. Ci zaś z żaglujących, którzy płyną w kierunku morza od strony Szczecina, Zalewu Szczecińskiego i Kamienia Pomorskiego, mają do dyspozycji PRZYSTAŃ SEZONOWĄ.
Oczywiście ruch jachtów jest możliwy w obie strony, trzeba jednak mieć na uwadze Most Zwodzony na cieśninie. Latem jest otwierany średnio raz na godzinę (poza sezonem nieco rzadziej), tak więc ze swobodną żeglugą kłopotów być nie powinno.
Szczegóły dotyczące żeglowania na dziwnowskich akwenach oraz inne przydatne informacje, dotyczące szlaków jachtowych, można znaleźć na stronie ZACHODNIOPOMORSKIEGO SZLAKU ŻEGLARSKIEGO.


W przypadku komunikacji zbiorowej można wybrać podróż busem (ze Szczecina bezpośrednio do Dziwnówka, Dziwnowa, Międzywodzia lub Łukęcina), pociągiem (bezpośrednio do Kamienia Pomorskiego i dalej busem lub autobusem do Dziwnówka, Łukęcina, Dziwnowa oraz Międzywodzia.
Linki do firm świadczących usługi komunikacyjne zamieszczamy poniżej:

KSK BUS PRZEWOZY PASAŻERSKIE

BENKO BUS

EMILBUS PRZEWOZY PASAŻERSKIE

PKS KAMIEŃ POMORSKI


Informujemy, że od 15 czerwca 2021 (wtorek) zaczynają obowiązywać w miejscowościach Gminy Dziwnów opłaty za parkowanie. Tzw. Strefa Płatnego Parkowania oraz Opłaty Parkingowe na Parkingach Miejskich, będą obowiązkowe w okresie sezonu letniego, tj. od 15 czerwca do 15 września 2021 roku. Prosimy pamiętać o tym, że:

1. Parkowanie na obszarze Parkingów Miejskich (oznaczonych literą P z dopiskiem „miejski”) jest płatne przez siedem dni w tygodniu (tj. od niedzieli do niedzieli) w godzinach od 8.00 do 20.00. Parkometry na tych parkingach są koloru szarego.

2. Parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania, obowiązuje od poniedziałku do piątku (przez pięć dni w tygodniu) w godzinach od 8.00 do 20.00. Parkometry w tej strefie są koloru niebieskiego.

Zwracamy przy tym uwagę, aby za każdym razem, kiedy będą Państwo parkowali samochód na płatnym miejscu, upewnić się, jakiego rodzaju jest to parking. Stosowna informacja, poza oznakowaniem, będzie się również znajdowała na parkometrach. Mieszkańcy Gminy Dziwnów oraz osoby prowadzące na terenie gminy działalność gospodarczą (przez cały rok), mogą wykupić specjalną Kartę Parkingową w cenie 50.00pln.

Osoby zatrudnione na stałe w Gminie Dziwnów (a nie zamieszkujące na terenie gminy) Kartę Parkingową (dotyczącą całego sezonu) mogą wykupić za 100pln. Biuro Strefy Płatnego Parkowania będzie czynne od wtorku 15 czerwca 2021 roku (znajduje się przy ulicy Konopnickiej w Dziwnowie).

Droga