Dziwnowska promenada jest bez wątpienia jednym z ciekawszych zakątków gminy. Jej historia sięga przełomu XIX i XX wieku, kiedy Dziwnów zaczął stopniowo stawać się coraz popularniejszym i modniejszym miejscem wypoczynku. Odkryte w tym czasie na terenie gminy źródła solankowe spowodowały napływ dodatkowej grupy osób, które poza wypoczynkiem, przybywały tutaj w celach zdrowotnych. Koniecznym stało się wówczas stworzenie odpowiedniej infrastruktury turystycznej, której celem byłoby uatrakcyjnienie pobytu oraz uwypuklenie malowniczych zalet miejscowości.

Promenada_2

Promenada i jej obszar na przestrzeni lat dwudziestych i trzydziestych były stopniowo rozbudowywane, co pozwoliło na stworzenie w obrębie Dziwnowa malowniczego szlaku spacerowego. Plany, zakładające jego kontynuację w kierunku Dziwnówka i Międzywodzia przerwała wojna. Po jej zakończeniu i wraz z nastaniem polskich władz w Dziwnowie, promenadę pozostawiono w dotychczasowej formie.
Z biegiem lat ukształtowanie terenu przy promenadzie uległo zmianie, co było spowodowane m.in. pracami budowlanymi w jej rejonie. W efekcie tych działań i w wyniku rozrostu wydmowej roślinności, dawna forma tego ciekawego szlaku spacerowego zaczęła się zacierać. Konieczna stała się rewitalizacja, która zakończyła się wiosną 2014 roku. Duża część promenady zyskała wówczas nowe oblicze, stając się jednocześnie jedną z miejskich wizytówek.

Promenada_1


Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>