XXI Festiwal Gwiazd Sportu rozpoczęty, co oznacza, że podobnie jak to miało miejsce w latach minionych, do Dziwnowa przybyła grupa niezwykle utytułowanych, utalentowanych sportowców. Ich obecność, to nie tylko perspektywa pojawienia się nowego postumentu medalowego w dziwnowskiej Alei Gwiazd Sportu, ale też gwarancja usłyszenia ciekawych opowieści o kulisach zdobywania tytułów i medali, możliwość zdobycia autografu czy zrobienia wspólnego zdjęcia. Nie należy też zapominać o sportowych aktywnościach z idolami sportowych aren, bowiem aktywności te, jako żelazny punkt programu, rokrocznie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Tradycyjnie także, gwiazdom sportu będą towarzyszyły gwiazdy muzyki, co oznacza, że każdy z festiwalowych dni, będzie obfitował w interesujący i pełen atrakcji program, z przebojową muzyką w części wieczornej. Co godne podkreślenia – w tym roku, w gronie wspaniałych sportowców, pojawi się gość szczególny, najlepszy sędzia piłkarski 2022 roku i jednocześnie sędzia główny meczu finałowego podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej – Szymon Marciniak. A to nie koniec, bowiem kolejne sportowe osobistości zawitają do Dziwnowa w sobotę.

Tegoroczny, XXI Festiwal Gwiazd Sportu został zainaugurowany – co jest już swojego rodzaju wieloletnią tradycją – na plaży. W tzw. STREFIE PLAŻOWEJ (zejście na plażę znajdujące się na przedłużeniu ulicy Reymonta), w swobodnej, luźnej formule, prowadzący całe wydarzenie – Artur Szulc (znany dziennikarz sportowy), przedstawił przybyłych do Dziwnowa sportowców. Ich grono, jak zaznaczył na wstępie, będzie się metodycznie powiększało, tak więc nie tylko w piątek, ale i w sobotę (finałowego dnia festiwalu) należy się spodziewać kolejnych sportowych gości. Głos zabrał także Grzegorz Jóźwiak (Burmistrz Dziwnowa), który witając sportowców i turystów, zachęcał do aktywnego uczestnictwa we wszystkich aktywnościach, które zostały zaplanowane na ten rok. A te rozpoczęły się od wywiadu z „weteranami” festiwalu, czyli tymi z grona sportowców, którzy są obecni od pierwszych edycji i pojawiają się na nich regularnie od wielu lat (Marian Sypniewski, Lech Piasecki, Grzegorz Lato, Wojciech Matusiak, Adam Krzesiński, Ryszard Wolny). Należy przy tym zaznaczyć, że rozmów ze sportowcami tego dnia było więcej i każdy z obecnych gości mógł nie tylko opowiedzieć o swoich dyscyplinach, ale też o ciekawostkach związanych z ich sportowymi sukcesami.

Krótko po powitaniu sportowych gości, do wspólnej zabawy z piłką zaprosili Artur Siódmiak, Grzegorz Lato i Janusz Brzozowski. Porównywano w niej piłkę nożną i piłę ręczną, a każdy z zainteresowanych, mógł dowiedzieć się nieco więcej o tajnikach każdej z tych dyscyplin. Zaraz potem, „w samo południe” doszło do pierwszego w historii festiwalu, przeciągania liny. Naprzeciw siebie stanęły drużyny sportowców i turystów. Rywalizacja była zacięta, ale ostatecznie szala zwycięstwa przesunęła się na stronę festiwalowych gości.

Do spotkania na macie i prezentacji judo, zaprosili Marian Tałaj i Ryszard Wolny, prezentując wybrane techniki i zachęcając przy tym do uprawiania tej pozornie prostej, ale niezwykle wymagającej sztuki walki. Niemal równolegle do wszystkich aktywności, funkcjonowała Przedszkoliada, czyli tzw. „Drużyna Kangura”, gdzie każde z dzieci mogło wziąć udział w szeregu specjalnie przygotowanych gier i zabaw. O swoich sportowych karierach opowiadali także Beata Sokołowska, Marcin Rudawski, Zbigniew Bródka, Tomasz Kucharski, Iga Baumgart-Witan, a zwieńczeniem I części dnia był mecz piłki siatkowej, rozegrany pomiędzy drużynami sportowców i turystów.

Wieczorna część inauguracyjnego dnia festiwalu miała już miejsce w STREFIE KONCERTOWEJ. Od godziny 19.00 do wspólnej zabawy zagrzewał DJ Adriano. Następnie na koncert zaprosił RBand, który tym razem wystąpił razem z dziwnowskimi wokalistkami. Zaraz po nim przed publicznością wystąpił An4tol, a krótko po godzinie 20.00, miało miejsce oficjalne otwarcie XXI Festiwalu Gwiazd Sportu, którego dokonał (w otoczeniu zaproszonych sportowców) Burmistrz Dziwnowa – Grzegorz Jóźwiak. Niedługo potem przed licznie zgromadzoną publicznością, pojawiła się gwiazda wieczoru – zespół Piękni i Młodzi Magdalena Narożna.

Pełna galeria zdjęć z pierwszego dnia XXI Festiwalu Gwiazd Sportu w Dziwnowie znajduje się w linku: XXI FESTIWAL GWIAZD SPORTU W DZIWNOWIE – DZIEŃ PIERWSZY