Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

zszZachodniopomorski Szlak Żeglarski to sieć portów jachtowych, położonych na wodach otaczających Zalew Szczeciński oraz znajdujących się w zachodniej części polskiego wybrzeża Bałtyku. Tym samym trasa Szlaku leży częściowo na głównej drodze wodnej prowadzącej ze stolicy Niemiec – Berlina, poprzez Bałtyk do Skandynawii. Takie usytuowanie daje szereg bardzo wymiernych korzyści i czyni z niego przedsięwzięcie o charakterze międzynarodowym. Poza walorami typowo krajobrazowymi, pozwala na bliższe poznanie każdej miejscowości posiadającej port jachtowy lub przystań. Ruch jachtów na szlaku rokrocznie jest coraz większy, a wybudowana w jego otoczeniu infrastruktura: porty, gastronomia, hotele – coraz wyraźniej odczuwają rosnące zainteresowanie żeglarzy. Dzięki temu cały region otworzył się na nową grupę turystów, których wciąż przybywa o czym świadczą przepełnione w sezonie mariny i przystanie. To zaś sprzyja inwestycjom i pozwala zaistnieć też mniejszym ośrodkom miejskim czy obszarom, które dzięki obecności w strukturze Szlaku, zostają „odkryte na nowo”.

To, co szczególnie podkreślają żeglarze przy dzieleniu się opiniami na temat „Szlaku” to sympatyczna atmosfera panująca w każdym z portów, daleko idąca chęć pomocy, bardzo nowoczesna infrastruktura i odczucia krajobrazowe, których próżno szukać w innych regionach. Zróżnicowanie wód szlaku (rzeki, cieśniny, kanały, zalewy, morze) i szereg ciekawych innych zakątków, którymi biegnie, powoduje, że żeglowanie po nim to swojego rodzaju ciągłe odkrywanie nowych miejsc.

Bursztynowe_Kotwice

Na trasie Szlaku Dziwnów zajmuje miejsce szczególne, bowiem to tutaj można wypłynąć na morskie wody i kontynuować rejs w dowolnie wybranym kierunku. Dziwnowski Port Jachtowy został także w sposób specjalny wyróżniony – otrzymał certyfikat PIĘCIU BURSZTYNOWYCH KOTWIC, co sytuuje go w najwyższej klasie portów, wchodzących w skład Szlaku.

Serdecznie zapraszamy do rejsów wodami Szlaku i odwiedzin w każdym ze znajdujących się na jego trasie portów. Dziwnowa zaś w szczególności.

DSC02861

Więcej na temat Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego i systemu certyfikacji „Bursztynowe Kotwice” można znaleźć na stronie: www.bursztynowekotwice.pl oraz www.marinas.pl